Máte rádi originální trička s vlastním motivem?

Nemůžete nikde najít dostatek informací k tomu, jak provozovat sítotisk? V tomto článku najdete několik triků a tipů, jak provádět tuto techniku. V podstatě si pak můžete potisknout tričko, tkaninu či jiný materiál vlastním motivem. Tento postup, který vám představíme, je vhodný na potisk textilu, grafický papír či lepenku. Také si můžete takto potisknout PVC.


Na začátku je třeba dodržovat pár pravidel. Na jakou látku je vhodné tisknout? Je lepší z bavlny nebo z umělých vláken? Mohu tisknout na světlou látku nebo i na tmavou? Obrázek bude pak matný nebo lesklý?
Ale postupujme postupně. Co přesně je sítotisk a jak to funguje?
Samotný tisk probíhá následovně. Musíte mít hliníkový či dřevěný rám, na který napnete síťovinu z polyesteru nebo nylonu. Rámu se říká sítotiskový rám. Na látku se nanáší světlocitlivá emulze, která se vytvrzuje pomocí světla. Takto můžete vytvořit potřebný motiv – na síto jej jednoduše invertujete. Obtiskovat budete pak místa, která nejsou světlocitlivou emulzí zasažena.
Sítotisk můžete provádět i sami doma. Nejprve však doporučuji vyzkoušet první pokus na nějaký zbytek látky, která vám zbyla, ať si hned nezničíte například triko či košili.