Jaký je rozdíl mezi digitálním a ofsetovým tiskem

Potřebujete vytisknout větší počet vizitek, letáků nebo něčeho jiného? Na výběr máte buďto ofsetový tisk nebo moderní digitální. Ovšem jak už to bývá, každý se hodí na něco jiného, proto si dnes řekneme, zda je lepší ofset nebo velkoplošný digitální tisk.

velkoplošný digitální tisk

Ofsetový versus digitální tisk

Digitální tisk je moderní, jedná se o tisk přímo z počítače, tudíž můžete v reálném čase měnit design nebo tisknout malé série. Naopak ofsetový tisk je nepřímým typem tisku, kdy je nutné vytvořit tiskovou formu, ze které poté tiskne na válec a teprve poté až na papír. Výhodou je však velmi kvalitní tisk barevných ploch.

Je libo formát A4 nebo A0?

Digitální tiskárny jsou běžně využívané ve formátech papíru do A2, přičemž se však zdokonalují a najdou se i formáty A0 nebo digitální velkoplošný tisk. Ofsetový tisk však tento rozměr běžně zvládne. Proto přichází automaticky v úvahu při větších formátech.

Ofset raději ve velkých nákladech

Navzdory tomu, že je ofsetový tisk stále nejkvalitnější, jej poměrně značné fixní náklady. Vždy je nutné vyrobit kovolist a rozjet celou tiskárnu. Z ekonomického hlediska platí, že čím vyšší náklad, tím levnější tisk. Pokud chcete tisknout na formáty A2-A0, ideálním nákladem je 200–300 ks, u menších velikostí počítejte minimálně 500 ks.

Rozhodujícím parametrem gramáž papíru

U ofsetu je téměř jedno, jakou gramáž papíru zvolíte, tedy:

  • klasický papír: 80–150 g/m2,
  • tuhý papír: kolem 300 g/m2.

velkoplošný digitální tisk

Výhody digitálního tisku

Digitální tisk je jasnou volbou ve chvílích, kdy potřebujete vytištěné materiály dále upravovat, tedy vizitky nebo pozvánky, na kterých měníme jméno či datum. Dále je vhodný pro tisk:

  • vstupenek,
  • diplomů,
  • certifikátů,
  • jmenovek.

Potřebujete-li právě digitální tisk, obraťte se na firmu OK Design, která tisku rozumí a vždy poradí, co je pro vás výhodné. Novinkou je možnost velkoplošného tisku digitální metodou, nikoliv ofsetem, což nabízí nové možnosti.